- Първото българско застрахователно дружество „България“ е създадено в Русе през 1891 г. Идеята и документите са обсъдени и подготвени в кафенето на Оханес Енкарлиян.
- Първата в България публична подписка за набиране на акционери дължим на ЗД „България“ – акции записват 1810 души.
- Първите застраховки, продавани в България, са по риска „Пожар“ за имущество.
- Застраховането е сред първите сектори, които се възползват от новото за България кооперативно дело. Първото взаимозастрахователно дружество е Учителската взаимноосигурителна и спомагателна каса, създадена през 1902 г.
- Широко разпостранени са били застраховките на копринени буби, пашкули, тютюн, яйца, снопи на открито, наред със стопанския инвентар.
- От 1896 г. застраховката за риск „Градушка“ е задължителна за всички земеделски култури без тютюневите. Въпреки закона покритието е слабо и задължителния характер е отменен през 1903 г.
- Застрахователите отказвали полици на пътуващи театри, вятърни мелници, фабрики за барут. За сметка на това отстъпка от 10% ползвали църкви, манастири, училища и болници.
- Застраховка на транспорт е въведена от първото дружество „България“ през 1897 г., а на следващата – и от второто дружество „Балкан“. Това дава тласък на износа и пренасянето на стоки на по-големи разстояния.
- През 1938 г. застрахователното дружество „България“ първо предлага полици за превоз на грозде. Тогава страната ни е най-големият износител на грозде. Година по-късно дружеството предлага застраховки за износ на вино и на „пресни ягоди с вагони и аероплани“.
- Първите автомобилни застраховки са въведени през 1925 г. от „Звезда“ – каско, гражданска отговорност към трети лица и злополука за пътници и шофьор.
- Предвидливо сключена полица спасява от затваряне фабриката, в която се произвеждали прочутите жълти павета. През февруари 1937 г. фабрика „Изида“ край Елин Пелин е опожарена. Пет компании изплащат общо 3 млн. лв. обезщетение, като 20% от него е платено от най-старото дружество „България“.
- Застрахователните компании от края на XIX и началото на XX век са „виновници“ за създаването на множество паметници на културата и архитектурни шедьоври. Сред тях е известната сграда срещу Руската църква в София с купол и статуя на майка с деца, строена за Чиновническото кооперативно застрахователно дружество. По-късно става централа на ДЗИ.
- Надзор и точни изисквания към застрахователите са официално въведени през 1926 г. с приемането на Закон за държавния контрол върху частните предприятия. Използван е опитът на Швейцария и Германия, а минималният капитал е 1 млн. лв. Държавният надзор важи само за частните дружества.
- Сред дружествата, които получават разрешение по новия закон и запазват дейността си, е „Мизия“ – то е сред малкото, които предлага застраховка на домашни животни през първите десетилетия на века. Нещо, изключително важно за стопанството на България през първата половина на XX век.
- През 1940 г., след опити за задължително застраховане на добитъка, най-високата средна премия е за муле (94 лв.) и кон (88 лв.). За сравнение – козата е оценена на 25 лв. премия.
- Застрахователния агент като закрилник и „ангел-пазител“ е образ, който компаниите се опитват да изградят с помощта на писатели и дори поети. Сред съветите си към застрахователните агенти дружеството „Балкан-Живот“ добавя изисквания за външния вид – чисти дрехи, добре обръснат и подстриган, да не парадира със скъпо облекло и без парфюм.
- Към 1943 г. двама от всеки пет българи имат застраховка „Живот“.Това прави средно 16 000 лв. застрахователна сума на всяко домакинство в страната.
- Дружество „България“ подарява полица „Живот“ за престолонаследника Борис III на стойност 50 000 златни лева при рождението му. След като става пълнолетен през 1912 г. сумата му е изплатена.
- Монопол в застраховането е една от главните точки в програмата на правителството, дошло на власт на 9. IX. 1944 г.
- Застраховането е една от първите одържавени индустрии – това става след 27. VI. 1946 г., когато е приет Закон за национализация на застрахователните дружества и за държавния монопол в застраховането.
- „Държавен застрахователен институт“ става приемник на всички застрахователни и взаимноосигурителни дружества в България и е монополист на вътрешния пазар чак до 1989 г.
- Застраховките на обикновените българи и на имуществото им са прехвърлени и гарантирани от ДЗИ и се изплащат и след национализацията.
- До 1961 г. ДЗИ е единственото българско застрахователно предприятие.
- На 31 юли 1961 е основано българското външнозастрахователно и презастрахователно дружество „Булстрад“. Основни акционери са Министерство на финансите и ДЗИ. То поема застраховките, свързани със задължения извън територията на България.
- Държавният монопол върху застраховането отпада през 1989 г.
- На 5 септември 1989 г. е създадена първата частна застрахователна компания „Кооперация Гранит“. Тя просъществува до 1999 г.
- Частната застрахователна дейност остава нерегламентирана в специално законодателство до 1996 г.
- В периода 1989 -1996 г. над 130 компании записват в съдебната си регистрация предмета на дейност „застраховане“. Значителна част от тях никога не са извършвали такава дейност.
- На 16 октомври 1992 г. е учредена “Асоциация на българските застрахователи” (АБЗ). В сдружението влизат 12 държавни и частни застрахователни компании, опериращи по това време на застрахователния пазар. И до сега АБЗ остава най-представителната и влиятелна организация на българските застрахователни компании, като броят на членовете й е 28.
- През 1996 г. е приет Закон за застраховането, а през 1997 г. започва дейността си първия в новата ни история надзорен застрахователен орган – Дирекция за застрахователен надзор. През 2002 г. застрахователният надзор преминава към Комисията за финансов надзор.
- До 1998 г. от всички 130 компании лицез за извършване на застрахователна дейност според новото законодателство получават само 25 компании.
- В периода 1999 – 2016 г. броят на застрахователни дружества нараства от 32 на 43.
- Българският застрахователен сектор бележи силен ръст в периода 1999 – 2016 г.
- Брутният премиен приход се увеличава над 5 пъти – от 387,65 млн. лв. до 2004,99 млн. лв. през 2016 г.
- Активите на застрахователите нарастват над 10 пъти – от 618,56 млн. лв. през 2000 г. на 6221,05 млн.лв. за 2016 г.
- Застрахователната плътност достига 282 лв. през 2016 г. в сравнение с 79 лв. през 2000
- През последните десет години застрахователният пазар в България изпреварва пазарите в Румъния, Гърция и Турция по застрахователно проникване. За 2015 г. данните за България за този показател са 2,2%, Гърция – 2%, Турция – 1,6%, а Румъния – 1,2%.
- Българският застрахователен сектор е основен институционален инвеститор в дълга на българската държава – трети след банковия и пенсионно-осигурителния сектор . Почти 1,2 млрд. лв. от активите на застрахователите са под формата на български ДЦК към края на март 2017 г. Застрахователните компании са инвестирани малко над 700 млн. лв. в държавни ценни книжа, емитирани на българския пазар, с което изпреварват пенсионноосигурителните дружества и заемат второто място след банките в този вид инвестиции. Малко над 470 млн. лв. са инвестирани в български ДЦК, емитирани на международните пазари.
Източник: Асоциация на българските застрахователи