bipar

Технологичните промени са водещ риск за застрахователите

Способността на световната застрахователна индустрия да посрещне структурните и технологични промени е най-големият риск пред сектора според последното проучване на Центъра за изследвания на финансовите иновации (CSFI) в застрахователния сектор (Insurance Banana Skins 2017),  проведено сред 836 застрахователи и наблюдатели от 52 държави с подкрепата на PwC , съобщава Actuarial Post.

Управлението на промяната е начело на групата оперативни рискове, формиращи водещите позиции в класацията. Докладът повдига обезпокоителни въпроси относно способността на сектора да отговори на нарастващата дигитализация, новата конкуренция, консолидирането и намаляването на разходите, особено заради бързо появяващите се технологии, които могат да трансформират застрахователните пазари.

Веднага след тях се нареждат киберрисковете,  атаките срещу застрахователи, както и разходите за застраховане на киберпрестъпления. Другите по-значими опасения включват адекватността на вътрешните технологични системи на застрахователите и новата конкуренция, по-конкретно от сектор InsurTech.

 

 

 

 

Следващата група от  рискове – лихвени проценти, инвестиционни резултати и макроикономически риск показва, че опасенията от икономическа нестабилност остават високи. Макар допитаните да отчитат признаци за растеж, увереността не е голяма заради редица фактори като икономическия спад в Китай, рисковете от протекционизъм в ерата „Тръмп“ и популизма в Европа. Рискът от политическа намеса значително се е покачил. Въпреки това, излизането на Великобритания от ЕС се разглежда като минимален източник на рискове за застрахователите, особено за онези без бизнес в Обединеното кралство.

Регулаторните рискове, които оглавяваха последните три издания на изследването, са изпаднали от „Топ 5“ тази година. До голяма степен това е така, защото скорошните промени в регулациите вече се приемат като обичайна практика (например Solvency 2), макар разходите и усложняването на регулациите да продължават да представляват източник на безпокойство.

Докладът показва, че способността на индустрията да привлича и задържа талантливи служители също е бързо растящо безпокойство, особено при справянето с дигиталните предизвикателства. Обратна тенденция, на намаляващ риск, се наблюдава в управлението и ръководенето на застрахователните компании. Те бяха разглеждани като сериозни рискове по време на финансовата криза, но след това бързо се уталожиха в резултат на инициативи вътре в индустрията и на регулаторен натиск.

Като цяло, климатът за застрахователите става по-предизвикателен, според участвалите в допитването. Индексът The 2017 Banana Skins, измерващ нивото на безпокойство в сектора, е рекордно висок, а подготвеността на застрахователната индустрия да се справи с тези рискове е намаляла след 2015 година.

Източници:  https://globenewswire.com, http://www.pwc.com, http://cfo.cio.bg